Blog

Dijital Pazarlama Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 30 Pazarlama Terimi

page-thumb

Dijital Pazarlama Sözlüğü: Bilmeniz Gereken 30 Pazarlama Terimi

  • 15.06.2020
blog-details

A / B Testi

A / B Testi, kitlenin hangisini tercih ettiğini öğrenmek için hedef kitleyle dijital içeriğin iki sürümünü (yani "Sürüm A" ve "Sürüm B") test etme işlemidir . Dijital içerik söz konusu olduğunda, bu tercih genellikle dönüşüm oranıyla ölçülür - ziyaretleri sırasında istenen bir işlemi yapan bir web sitesine veya uygulamaya gelen ziyaretçi sayısı (e-posta listesine kaydolma, ürün veya hizmet satın alma veya ücretli üyelik için abone olma).

Bağlı pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlama, işletmelerin bağlı kuruluşun web sitesindeki reklamlar veya içerik yoluyla yeni müşteriler veya ziyaretçiler getirmek için bireysel "bağlı kuruluşları" (işletme dışındaki kişiler veya kuruluşlar) ödüllendirdiği bir stratejidir. Satış ortakları, oluşturdukları müşteri sayısına göre ödeme veya ürün indirimi alır.

Bunlar, önerilen ürünün takip edilen bir sürü ek şeyle bir bağlantısı olduğunu fark edebileceğiniz kişisel veya yaşam tarzı sitelerinde son derece yaygındır. Bu, ürünü satın alırsanız, sizi yönlendiren blog veya sitenin satışın bir yüzdesini yapacağını gösterir.

Bloglar

Çevrimiçi olarak herhangi bir zaman geçirdiyseniz, muhtemelen bir blogun ne olduğu hakkında bir fikriniz vardır. Merriam Webster bunu genel olarak şöyle tanımlar:

“Çevrimiçi kişisel yansımalar, yorumlar ve yazar tarafından sağlanan köprüler, videolar ve fotoğrafları içeren bir web sitesi.”

Ancak dijital pazarlama dünyasında , bloglar kişisel sitelerden çok daha fazlasıdır. Aslında, şirket blogları ve blog yayınları içerik pazarlamasının ve olası satış yaratmanın merkezinde yer alır. Müşteri tabanınızla alakalı ve en iyi SEO (arama motoru optimizasyonu) uygulamalarına göre yazılmış kaliteli blog içeriği, sitenizi Google ve diğer arama motorlarındaki tüketiciler tarafından "bulunabilir" yapar ve sizi bulduklarında sitenizde tutar.

Pazarlama yazılımı şirketi Hubspot'a göre bloglarda birkaç istatistik :

Ayda 16+ blog yayını yayınlayan şirketler, sıfır ila dört aylık yayın yayınlayan şirketlere göre yaklaşık 3,5 kat daha fazla trafik aldı.

Ayda 16+ blog yayını yayınlayan şirketler, sıfır ila dört aylık yayın yayınlayan şirketlere göre yaklaşık 4,5 kat daha fazla potansiyel müşteri elde etti.

B2B pazarlamacılarının% 43'ü bloglamanın en önemli içerik türü olduğunu söylüyor. (Kaynak: https://www.hubspot.com/marketing-statistics)

Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, web sitesine gerçekten bakmadan hızlı bir şekilde ayrılan bir web sitesini ziyaret edenlerin yüzdesidir. Çoğu zaman bu, Google Analytics tarafından kullanılan algoritmayı ifade eder ve yüzde olarak hesaplanır. Siteler bu sayıyı düşük tutmayı amaçlamaktadır; sayfada zaman geçirmenizi, ancak sitelerinde sayfa sayfa geri dönmenizi istiyorlar. Böylece, içeriği mümkün olduğunca ilgi çekici ve sizinle alakalı tutmaya çalışacaklar.

Alıcının Yolculuğu

Dijital pazarlama terimleriyle, alıcının yolculuğu, bir tüketicinin ürün farkındalığından, bir ürünle angajmana, nihayetinde bir satın alma yapmaya karar vermesinin hareketidir. Dijital pazarlamacılar, tüketicileri “bu marka veya ürün hakkında hiçbir şey bilmiyorum” aşamasından “ben” e taşımak için tüketicileri nasıl “çekecek, onlarla etkileşime geçecek ve memnun edeceklerini” anlamalıdır. her şeyim var. ”

Bu süreç, müşterinizi (personel , kullanıcı araştırması vb. ) Daha iyi anlamak için tekniklerin ve satış sürecini (e -posta pazarlama , yeniden hedefleme vb. Yoluyla) optimize etme stratejilerini kullanmayı içerir .

Harekete Geçirici Mesaj (CTA)

Harekete geçirici mesaj, bir ziyaretçiden kelimenin tam anlamıyla bir işlem yapmasını isteyen bir web sayfasındaki (veya e-postadaki) metin, afiş, form veya resimdir - daha fazla içerik okuyun, e-posta listesine katılın, web seminerine kaydolun, ürün satın alın, CTA'lar, web kullanıcılarını işletmeler için potansiyel müşterilere dönüştüren pazarlama araçlarıdır.

Tıklama Oranı (TO)

Tıklama oranı, web sayfalarındaki veya pazarlama e-postalarındaki bağlantıları tıklayan kullanıcıların yüzdesidir. TO, sitedeki bağlantılı içerikle kaç kullanıcının aktif olarak etkileşime girdiğini ölçtüğü için önemlidir.

Rekabet Analizi

Rekabetçi bir analiz yapmak, rakiplerinizi tanımlamak ve işlerini ince bir diş tarağı ile analiz etmek anlamına gelir. Bu, onların başarılarından ve hatalarından öğrenmenize, güçlü ve zayıf yanlarını anlamanıza ve piyasada diğer işletmelerin kapsamadığı boşlukları bulmanıza olanak tanır.

İşletmeniz ve alanınızdaki rakipler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları anladıktan sonra, şirketiniz için en iyi pazar nişini nasıl kullanacağınızı ve kendi hedef kitlenizi nasıl çekeceğinizi öğreneceksiniz.

Rekabetçi bir analizin temel adımları şunları içerir:

Rakipleri belirlemek — hangi işletme gerçekten doğrudan rakiplerdir ve pazar payınız için bir tehdit oluşturur?

Parametrelerin seçimi — bir rakibin işinin hangi bölümlerinin kendinizle karşılaştırmalı olarak incelenmesi gerektiğine karar verin. Bu, temel ürünleri, fiyatlandırma yapılarını, web sitelerini, blogları, sosyal medya varlığını vb. İçerebilir.

İzleme ve paylaşım — analizinizin sonuçları, bir slayt güvertesine aktarabileceğiniz ve şirketinizle veya müşterinizle dahili olarak paylaşabileceğiniz basit bir e-tablo aracılığıyla izlenmelidir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

CRO, ödeme yapan müşterilere dönüşen web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesini artırmak için kullanılan bir pazarlama sistemidir. CRO yöntemleri genellikle kullanıcıların web sitesinde bir web formu doldurma, deneme sürümüne kaydolma veya e-posta listesine katılma gibi belirli işlemleri yapmaya teşvik edilmesini içerir.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlama , dijital pazarlama kampanyaları için kullanılan içerik oluşturma ve dağıtma sürecini tanımlar. Bu, aşağıdakileri içerir:

Blog Yazıları ve Makaleler

Sosyal Medya Yazıları

Video İçeriği

Podcast'ler

e-Kitaplar ve Kılavuzlar

Web Seminerleri

İçerik Stratejisi

İçerik stratejisi , dijital içeriğin planlanması ve uygulanmasıdır; başka bir deyişle, kapsayıcı bir içerik stratejisi bir içerik pazarlamacısının kampanyalarına rehberlik eder. İçeriklerinin tek tip ve uyumlu bir amaç için çalışmasını sağlamak bir içerik pazarlama ekibinin “ana planı” dır.

İçerik stratejisi örnekleri şunları içerir:

Rekabetçi Analiz

Stil Kılavuzları

Direk Sayfaları

İçerik Testi

Web Sitesi Denetimleri

KPI'ları Ayarlama

İçerik Testi

İçerik testi, içeriğin nasıl performans gösterdiğini ölçmenin ve genel bir içerik stratejisinin nasıl ilerlediğini belirlemenin açık bir yoludur. Bu test, kullanıcı deneyimi (UX) araştırma alanında görebileceğinize benziyor ve içeriğin bu listede daha önce tanımlanan A / B testi olduğunu test etmenin en basit ve en etkili yollarından biri.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama , ürün ve hizmet satmak için kullanılan tüm çevrimiçi stratejileri içerir (ister bilgisayar, iPad veya uygulama yoluyla potansiyel kitleleri hedefliyor olun).

Dijital pazarlamanın ayırt edici özelliklerinden bazıları şunlardır:

Küresel bir kitlenin kitlesini özelleştirmek - dijital kitlelere dünyanın her yerinden erişilebilir, yani dijital pazarlamacılar pazarlama kampanyalarına en uygun demografik bilgileri kullanarak kitlelerine ince ayar yapabilirler.

Kitle etkileşimi — daha pasif geleneksel pazarlamanın (örneğin bir reklamı izleyen bir televizyon izleyicisinin) aksine, dijital pazarlamacılar web sitesi yorumu bölümleri, sosyal medya hesapları ve etkileşimli testler gibi forumlar aracılığıyla doğrudan kitleleriyle etkileşim kurabilirler.

Kitle ihtiyaçlarına ve tercihlerine dayalı birden fazla yayın kanalı kullanma - dinamik web içeriği, dijital pazarlamacıların çeşitli yayın kanalları (YouTube videoları, Instagram yayınları, blog makaleleri ve pazarlama e-postaları dahil) aracılığıyla bir kitleyle bağlantı kurmasını sağlar

Çevrimiçi pazarlama etkinlikleri - geleneksel pazarlamadaki konferanslara ve sözleşmelere benzer şekilde, dijital pazarlamacılar web seminerleri, ürün tanıtımları ve kurslar gibi çevrimiçi etkinliklere ev sahipliği yaparlar; bunlar genellikle “canlı” olarak katılabilir veya talep üzerine daha sonra izlenebilir.

Dijital Pazarlama Araçları

Dijital pazarlamacılar için yararlı olan ve birçoğu ücretsiz olan sonsuz bir yazılım ve uygulama araçları geçit töreni vardır. 50'den fazla ücretsiz pazarlama aracı listemizi buradan okuyabilirsiniz , ancak bu arada, çoğu dijital pazarlama aracının altında bulunduğu genel kategoriler şunlardır:

E-posta pazarlama araçları - e-posta göndermek, e-posta listelerini yönetmek ve e-posta gönderilerini optimize etmek için kullanılan hizmetler ve uygulamalar

SEO pazarlama araçları — SEO performansını izlemek, anahtar kelimeleri araştırmak ve web sitenizde en iyi SEO uygulamalarını yürütmek için programlar

İçerik pazarlama araçları —içerik planlama, optimize etme ve yazma için kullanılan yazılım ve uygulamalar

Sosyal medya pazarlama araçları — sosyal medya yayınlarını planlamak, bağlantılar oluşturmak ve sosyal medya görselleri oluşturmak için araçlar

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, olası satışları geliştirmek ve ürün ve hizmetlerin reklamını yapmak için e-postaların ve e-posta merkezli pazarlama kampanyalarının kullanılması sürecidir. Bu ne anlama geliyor?

Potansiyel müşteri yetiştirme e-postaları , potansiyel müşterileri (e-posta listenizdeki kişiler) markanızla ilgilenmek ve marka değerini iletmek için kullanılır (örneğin, blogunuzdaki alakalı ve yararlı makalelere bağlantı içeren bir bülten).

Satış e-postaları , mevcut satın alma fırsatlarına yönlendirmek için kullanılır.

Hem geliştirme hem de satış e-postaları, açılış sayfaları ve blog yayınlarında CTA'lar aracılığıyla toplanan e-posta adreslerine gönderilir - hediye ve web semineri kayıtları, ücretsiz kılavuzlar ve e-kitaplar için kayıtlar vb. markanıza ilgi gösteren bir kitleye sunun.

Gelen Pazarlama

Gelen pazarlama, Hubspot'un kurucu ortağı Brian Halligan tarafından ilk kez kullanılan bir terimdir. Bugün, Hubspot gelen pazarlamayı şu şekilde tanımlamaktadır :

“Adayları ve müşterileri web sitenize ve blogunuza alakalı ve faydalı içerikle [çekerek] insanlar ve işletmeniz üzerinde olumlu bir etkisi olan değerli deneyimler yaratmanın bir yöntemi.

Gelen model, dijital pazarlama içeriğinin neden müşterilerden satın almalarını isteyen statik reklamlardan daha fazla olduğunu göstermektedir. Google'ı otomobiller için arayan potansiyel müşteri otomobil reklamları aramaz, “2019'un en iyi otomobilleri” veya “yeni otomobiller için alışveriş yaparken nasıl iyi bir anlaşma elde edilebileceğine” ilişkin faydalı makaleler arar.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, çevrimiçi içerik aramak için arama motorlarında yaygın olarak kullanılan kelimeler veya kelime öbekleridir. Anahtar kelime araştırması güçlü bir internet pazarlama aracıdır, çünkü web reklamcılığı ve web sitesi arama motoru yerleşimi, yüksek trafikli anahtar kelimelerle eşleşecek şekilde optimize edilebilir, bu da Google çalışanlarının sitenizde yer almasını sağlar.

Temel Performans Göstergeleri (KPI'lar)

KPI'lar (temel performans göstergeleri) pazarlama hedeflerinize ne kadar ilerleme kaydettiğinizi izlemek için kullanılan nicel ölçütlerdir. Basitçe ifade etmek gerekirse, bir KPI, projenizin veya departmanınızın yolunda ilerlediğini, büyümesini ve şirketin alt satırına eklenmesini garanti etmek için vurmayı amaçladığınız bir metriktir.

En iyi KPI'lar yönetim danışmanlığında sıklıkla kullanılan SMART çerçevesini takip eder. KPI'lar şöyle olmalıdır:

Specific

Measurable

Achievable

Relevant

Time-Bound

Örneğin, daha fazla web sitesi trafiği almak istediğinizi varsayalım. Bu KPI'yı akıllı yapmak için onu şu şekilde parçalara ayırırsınız:

Daha fazla kişinin web sitemizi ziyaret etmesini ve müşteri (alakalı) olmasını istiyorum, bu yüzden bu ay (zamana bağlı), organik arama trafiğimizi (belirli) ayda 70.000 ziyaretçiden ayda 80.000 ziyaretçiye (ölçülebilir) yükseltmek istiyorum. Öncelikle bağlantı kurma ve geliştirilmiş anahtar kelime sıralaması (ulaşılabilir) aracılığıyla yapacağım.

Açılış Sayfaları

Açılış sayfası, belirli pazarlama veya reklam kampanyalarını tanıtmak için kullanılan tek bir web sayfasıdır. Bir şirket trafiği, olası satışları veya satışları artırmak için çevrimiçi bir etkinlik yürüttüğünde, müşteriler etkinliğin önemli ayrıntılarının ve CTA'nın (Harekete Geçirici Mesaj) gönderildiği bu sayfaya yönlendirilir . Açılış sayfaları, ziyaretçileri CTA'yı takip etmeye teşvik etmek üzere tasarlanmıştır; bir web seminerine veya hediyeye kaydolun, bir satış öğesi satın alın vb.

Link Oluşturma / Geri Bağlantı

Bazen gayri resmi olarak "geri bağlantı" veya "geri bağlantılar" olarak adlandırılan bağlantı kurma, harici web sitelerinin (kendi web siteleriniz dışında) içeriğinize geri bağlanmasını sağlama işlemidir. Diğer bir deyişle, “dijital pazarlama terimleri” ile ilgili bir blog yazısı yazdıysanız ve kendi makalelerinden bağlantı veren başka bir site varsa, sadece bağlantı kurma ile uğraştınız.

SEO yazılım şirketi Moz'un belirttiği gibi :

"Web sitenize yüksek kaliteli bağlantılar alırsanız, daha iyi sıralamanıza ve daha fazla trafik almanıza yardımcı olur."

Moz'un konuyla ilgili makalesinde yer alan ayrıntılar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz (ve bu arada, bağlantı oluşturmanın bir örneği).

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, e-postalar, müşteri ilişkileri yönetimi, sosyal medya gönderileri ve analitik gibi tekrarlayan pazarlama görevlerini otomatikleştirmek için yazılım veya çevrimiçi hizmetlerin (Hubspot, MailChimp ve Act-on gibi) kullanımını açıklar. Pazarlama Otomasyon programları, pazarlamacıların söz konusu görevler için belirli kriterler girmesine ve verilerin program tarafından yorumlanmasına ve yürütülmesine olanak tanır.

Çok Kanallı Pazarlama

Çok kanallı pazarlama, potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için çeşitli iletişim platformlarını (web sitesi banner reklamları, Facebook reklamları, pazarlama e-postaları, bir blog) kullanır. Bu yaklaşım, kullanıcıların ürününüzle etkileşim kurmak için hangi kanalı kullanmak istediklerini seçmelerine olanak tanır ve gösterimleri müşterilere dönüştürme seçeneklerini artırır.

Ücretli Reklamlar

Bazı web sitesi trafiği, olası satışlar ve müşteriler "ücretsiz" kaynaklardan (temel olarak dijital pazarlamacılar tarafından yapılan temel çalışma ve site mühendisliği) gelirken, ücretli reklamlar yoluyla trafik oluşturmak da mümkündür. Ücretli reklamlar, SEO ve sosyal medya pazarlaması gibi şeyleri elle yapmanın “ter eşitliğini” atlayarak, pazarlama içeriğinizin satır başına atlamasını sağlar; ancak, adından da anlaşılacağı gibi, size mal olacak.

Bazı durumlarda maliyet buna değer, diğer durumlarda DIY dijital pazarlama yaklaşımını almak daha uygun maliyetlidir. Gerçekten bir işletmenin boyutu, hedefleri, ihtiyaçları vb. Özelliklerine bağlıdır. Ücretli reklamlar genellikle iki ana kategori içerir:

Sosyal Medya Reklamları —Sosyal medya reklamları, çevrimiçi grup üyelikleri, yaş ve sosyal demografik özellikler, sosyal medya “beğenileri”, tarayıcı geçmişi vb. Gibi izlenebilir çevrimiçi davranışlar temelinde sosyal medya ağlarındaki kullanıcılara dağıtılır.

Görüntülü Reklamlar — Bunlar genellikle web sitelerinde veya uygulamalarda görüntülenen ve metin, resim, video ve / veya ses içeriğinden oluşan banner reklamlardır. Görüntülü reklamlar, aynı tür izlenebilir davranış metriklerine dayalı olarak sosyal medya reklamlarına benzer şekilde hedeflenebilir.

Sütun Sayfaları

Sütun sayfaları, bir konuyu geçersiz kılan bir blog yayını veya açılış sayfasıdır. Örneğin, dijital pazarlama ile ilgili bir sütun sayfası TÜM ŞEYLERİ dijital pazarlamayı kapsamalıdır - ancak yüzey düzeyinde. Kapsanan her alt konu daha sonra alt konu hakkında ayrıntılı olarak ele alınan diğer site içeriğine bağlanır.

Google, bir kümedeki içeriği (sütun sayfasının amacı) toplayarak, bu makalelerin hepsinin aynı genel konuyla ilgili olduğunu, bir siteye konu hakkında daha fazla yetki vererek ve her bir makalenin sıralamasını iyileştirerek tanıyabilir.

Bu arada, sütun sayfalarının kendileri, bir kitleyi genel bir ilgi alanından ve belirli ihtiyaçlarını karşılayan alt konulara (dijital pazarlama için bir kazanç olan sitede harcanan zamanı arttırmak) dönüştürmenin bir yolu haline gelir.

Satış Hunisi

Satış hunisi, potansiyel müşterilerin, huni şeklinde haritalandırılabilecek bir dizi etkinlik veya işlemle yönlendirildiği bir dijital pazarlama modelidir.

Dönüşüm hunisinin üst kısmındaki en geniş düzey, kullanıcıları web sitenize çekmeyi içerir; bundan sonra, dönüşüm hunisinin en altına gitene kadar, e-posta listenize kaydolmaları durumunda hizmet veya kaynakların sunulduğu huniyi aşağı taşırlar. ve ödeme yapan müşteri olun.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO (arama motoru optimizasyonu), bir web sitesini optimize etmenin dijital pazarlama uygulamasıdır, bu nedenle ücretsiz arama sonuçlarında görünme olasılığı daha yüksektir (örneğin, ilgili bir konuyu “Google” olarak gördüğünüzde ilk görünen sitelerden biridir).

SEO, belirli arama motorunun davranışlarına dayanan algoritmaları kullanarak, arama motorlarına yazılan anahtar kelimeleri analiz ederek ve hangi arama motorlarının belirli demografik özelliklerle popüler olduğunu araştırarak yapılır.

Ardından, içeriğinizin biçimini hizalayın (başlıkların ekstra aranabilir terimlere sahip olduğundan emin olmak gibi), arama motorlarının sıralamasında en iyi çekimi elde etmek için kendinize en iyi çekimi yapın.

Yine de dikkatli olun: çok ileri gitmenin sonuçları vardır. İçeriğinizi anahtar kelimelerle "doldurmak", Google'ın sıralamasında size yardımcı olur, bu nedenle SEO'nun otantik, değer açısından zengin içerik üretme hedefini geçmesine izin vermeyin.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Gibi bloglar , sosyal medya, dijital pazarlama büyük bir rol oynar. Gerçek müşteri adayı oluşturma ve müşteri dönüşümlerinin çoğu bloglarda ve web sitesi açılış sayfalarında gerçekleşir , ancak sosyal medya pazarlaması müşteri adaylığı çabalarının bir yükseltmesi olarak işlev görür.

Tanıtmaya çalıştığınız bir blog makalesini öne çıkaran iyi hazırlanmış bir Instagram hikayesi veya Facebook yayını, sitenize ve makalenize ek trafik getirerek, arama sıralamalarınıza bir çarpma getirerek sitenize daha fazla trafik getirecektir.

Site Denetimi

Site denetimleri tam olarak göründükleri şeydir; arama sıralaması, trafik numaraları, kullanıcıların her sayfada geçirdiği zaman, görüntüleyenlerin sitenize ulaşmak için kullandıkları harici bağlantılar, ziyaretçilerin bir kez tıkladıkları bağlantılar gibi web sitenizin performansının sistematik incelemeleri sitenize gidin vb.

Bu verileri izlediğinizde, topladığınızda ve kaydettiğinizde, sitenizin performansıyla ilgili net, sayılara dayalı bir anlayış oluşturursunuz. Bu, site değişikliklerini, eklemelerini ve iyileştirmelerini stratejik bir bakış açısından gerçekleştirmenize olanak tanır.

Stil rehberi

Stil kılavuzu, pazarlama içeriğini markanın görünümüne ve sesine uygun hale getirmek için yönergeleri olan bir belgedir. Görsel içerik açısından buna aşağıdakiler dahildir:

renk paletleri

yazı tipi setleri

logolar

Yazılı veya komut dosyası içeriğine gelince, stil kılavuzları aşağıdaki gibi ayrıntıları kapsar:

ses ve ton

tercih edilen terimler

büyük harf kullanımı, noktalama işaretleri, ilişkilendirme vb. için standart sözleşmeler

Stil kılavuzları bir şirketin veya müşterinin belirli pazar nişine hitap edecek şekilde tasarlandığından, bir kitlenin tüm dijital bir platformda tanıyabileceği ve güvenebileceği tutarlı bir görünüm, ton ve mesaj sunmaya yardımcı olurlar.

Trafik

Trafik, bir web sitesini ziyaret eden toplam kullanıcı sayısıdır. Daha sonra genel trafik, benzersiz ziyaretçiler ve toplam tıklama sayısı gibi belirli ziyaret türlerine ayrılır.

Paylaş