Blog

Dijital Dönüşüm Nedir ve Neden Önemlidir?

page-thumb

Dijital Dönüşüm Nedir ve Neden Önemlidir?

  • 15.06.2020

Dijital dönüşüm, dijital teknolojiyi kullanarak müşteri deneyimini geliştirmeyi ve çalışanlara, ortaklara ve müşterilere fayda sağlayan operasyonlarda temel değişiklikler yapılmasını sağlamak için bir işletmenin tüm bölümlerine entegre etmeyi amaçlamaktadır. İdeal olarak, dijital dönüşüm müşterinin karar alma yolculuğuna odaklanır ve teknolojiyi kullanarak geliştirir.

Dijital Dönüşüm Neden Önemli?

Dijital dönüşüm, 90'lı yıllarda web tarayıcılarının tanıtımıyla başladı. Birkaç yenilik takip etti ve 2000'lerin başında e-Ticaret ve çevrimiçi alışveriş sitelerinde bir artışa yol açtı . Yıllar geçtikçe, daha teknolojik gelişmeler ve akıllı telefonların ve yüksek hızlı bağlantıların ortaya çıkması, işletmelerin ve müşterilerin daha fazla çevrimiçi iletişim kurmalarını sağladı. Fiziksel mallardan hizmetlere, çevrimiçi ekosistem her zamankinden daha büyük.

İşletmelerin dijitalleşmesine yardımcı olan bu dönüşüm aynı zamanda ayrıntılı bir strateji ve uygulama içeriyordu.

Hiper rekabetçi internet özellikli endüstride kendiniz için bir niş açmak istiyorsanız, müşteri merkezli bir perspektif düşünmeniz ve oluşturmanız gerekir. Hem ekonomik güçler hem de teknoloji öncelikle müşterilere ve onların işleriyle olan etkileşimlerine odaklanmıştır. İşletmeler, müşterilere iyi hizmet verebilmek için zorunlu olarak derin bir anlayışa sahip olmalıdır.

blog-details

Tüketiciler Kesintisiz Dijital Deneyimler Bekliyor

Dijital dönüşüm, çevrimiçi ve çevrimdışı işletmeler arasındaki boşluğu doldurdu. Müşteriler fiziksel perakende mağazaları ve e-ticaret platformları arasında ayrım yapmazlar; platformdan bağımsız olarak aynı deneyimi bekliyorlar.

PwC tarafından yapılan bir araştırma , müşterilerin% 30'unun kötü bir deneyimden sonra asla bir markaya dönmeyeceğini gösteriyor . Ayrıca, müşterilerin% 86'sı platformdan bağımsız olarak markalardan aynı deneyimi istiyor . İşletmenizin karşılamak için çaba göstermesi gereken modern çağ müşterilerinin beklentilerinden bazıları şunlardır:

1. Temas Noktası

Müşteriler, işletmelerle etkileşimde bulunurken anında iletişim noktasına bağlanmayı tercih ederler. Amerikalıların% 90'ı müşteri hizmetlerini bir şirketle iş yapıp yapmamaya karar vermede bir faktör olarak kullanıyor. Müşteri yöneticilerinin, dijital iş dünyasındaki tüm sorguları işlemek için iyi donanımlı olmaları gerekir. Web siteleri satın alımlarında çevrimiçi yardım sunduğunda veya şikayetleri ele aldığında müşterilerin daha hızlı gezinmesine yardımcı olur. Dijital işletmelerdeki destek personelini eğitmek ve güçlendirmek için müşteri verilerini kullanarak ve analitiği kullanarak daha iyi iletişim elde edilebilir.

2. Dijital Bankacılık ve Ödeme Hizmetleri

Müşteriler çevrimiçi işlem yaparken kesintisiz bankacılık ve ödeme deneyimi ister. Dijital bankacılık yıllar içinde başarılı olmuştur ve bu da çevrimiçi işletmelerin çevrimiçi pazara girmesini sağlamıştır. Ödeme ağ geçitleri e-ticaret endüstrisinin itici gücünü oluşturur ve işletmelerin güçlü çevrimiçi işlemleri sürdürmelerini sağlar. Bir işletme olarak, PayPal, banka havaleleri, banka / kredi kartları ve hatta Cryptocurrency dahil olmak üzere mevcut tüm ödeme seçeneklerini sunmak önemlidir. Kripto para birimi ödeme seçenekleri, son üç yılda Bitcoin ve diğer dijital para birimlerine olan ilginin artmasıyla popüler hale geldi. Müşterilerinize mümkün olan en fazla seçeneği sunarak, rahatlığı artırma ve ödeme işlemini bırakmayı önemli ölçüde azaltma olasılığınız daha yüksektir.

3. marka değeri ve müşteri avantajları

Marka sadakati oluşturmanın en önemli yönlerinden biri müşterilere değer sunmaktır. Müşteriler tarafından hazırlanan bir rapora göre, ödüller varsa belirli bir web sitesi veya uygulama ile olan ilişkilerini artırma olasılığı daha yüksektir. Ödüllerin parasal faydalar anlamına gelmesi gerekmez. Yüksek öncelikli müşteri hizmetleri, daha hızlı teslimat ve özel olarak seçilmiş teklifler müşterilerinize olan ilgiyi artırabilir. Örneğin, mobil cüzdan hizmetleri popülerdir, çünkü müşteriyi elde tutma ve bağlılığını artıran ek indirimler sunarlar. Ödül puanları, müşterilerin bir sonraki satın alımlarında özel indirimler için kullanabileceği ve böylece daha fazla katılımı artırabilecekleri bir başka örnektir.

4. Veri ve Analitik

Kişiselleştirme ve öneriler, müşterilerin web sitelerinde ve uygulamalarda kolayca gezinmesine yardımcı olur. Veri kullanarak müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak ve web sitelerinde aramaları muhtemel olan önerileri sunmak, doğru ürünü veya hizmeti aramak için harcadıkları zamanı kısaltır. İşletmeler, verileri ve analitiği kullanarak müşterilerin alışveriş faaliyetlerini izleyebilir ve en çok satan ürünleri vurgulamak veya satış ve gelir üretimi açısından iyi performans göstermeyen ürün ve hizmetlere yönelik pazarlama çabalarını artırmak için kullanabilir.

Dijital Dönüşümü Uygulama Çerçeveleri

Dijital dönüşümü uygulamak için, işletmenizin çalışma şeklini yeniden oluşturmaya hazır olmanız gerekir. İşte başarılı dijital dönüşüme ulaşmak için gerekli bazı adımlar .

1. Temel Süreçlerinizi Yeniden Kurun

İşletmenizin sınırlı bir çevrimiçi varlığı varsa ve teknolojiyi sonuna kadar kullanmıyorsa, en kısa zamanda otomasyon ve dijitalleştirmeden yararlanmaya başlamanız gerekir. Başlamanın en iyi yolu kitlenizle bağlantı kurmak ve işletmenizden ne istediklerini öğrenmek. Dijitalleşme sürecini başlatmanın en temel yolu budur. Müşterilerinizin bakış açısı doğrultusunda çalıştıktan sonra, teknoloji yoluyla daha verimli ve optimize edilebilen süreçleri göz önünde bulundurarak bunları yeniden tanımlayabilirsiniz.

2. Doğru Teknolojileri Belirleyin

İşletmenizi dönüştürmenize yardımcı olabilecek doğru teknolojileri kullanmak önemlidir. Her teknolojiyi uygulamadan önce artılarını ve eksilerini değerlendirmeniz gerekir. Bir şeyin popüler olması, size fayda sağlayacağı anlamına gelmez. Bulut teknolojisi, otomasyon, veri analizi, deneyebileceğiniz en denenmiş ve test edilmiş çözümlerden sadece birkaçıdır. Benimsediğin teknoloji iş hedeflerinize uygun olmalı ve operasyonlarınızı daha verimli ve etkili hale getirmeye yardımcı olmalıdır.

3. Doğru İnsanları ve Çözümleri Bulun

Yeni teknoloji uygulamak için, dinamik ve birlikte çalışabilecek bir profesyonel ekibe sahip olmanız gerekir. BT uzmanları dijital dönüşümün temelini oluşturur ve mevcut personelinizin işinizdeki değişikliklere uyum sağlaması için eğitim için bir bütçe belirlemeniz gerekir. Dijital dönüşümü işiniz için kolaylaştıracak ve yeni stratejiler benimseyebilecek BT çözümleri mevcuttur.

Temel performans göstergelerinizi mümkün olduğunca erken belirleyin ve dijital dönüşüm sürecinizi kolaylaştırmak için üzerinde çalışın. Büyük Veri ve makine öğrenimi gibi modern teknolojilerle daha iyi müşteri çözümlerine ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Sonuç

Bir işletmenin başarısına yol açan faktörler artık sadece büyük satışlarla sınırlı değil. Müşterilerinize kesintisiz deneyimler sunmak da aynı derecede önemlidir. Bu büyük ölçüde dijital dönüşümle mümkündür. Makalede belirtilen noktalar, verimliliği, müşteri mutluluğunu artırmak ve sonuçta işletme için daha yüksek gelir sağlamak için teknoloji ve yenilikten faydalanmaktan bahsediyor. Dijital dönüşüm, girişimcilere modern pazara, müşterilere ve ihtiyaçlarına daha açık davranarak iş yapma yollarını yeniden düşünmelerine ve yeniden tanımlamalarına ilham veriyor. Dijital dönüşüm yolculuğu, her boyutta ve ölçekte organizasyonlar için ödüllendirici bir sonuç vaat ediyor.

Paylaş